OBNOVENIE ZNEČISTENEJ FASÁDY
Fasáda dotvára celkový charakter nášho domova a je aj vizitkou majiteľa. Tvorí podstatný základ domu a aby bola užitočná, musí spĺňať isté požiadavky. Starostlivosť o fasádu je preto nesmierne dôležitá. Každý predsa chceme bývať v dome, ktorý nás baví a vytvára miesto, kde chceme tráviť čas. Drvivá väčšina nečistôt na fasáde je biologického charakteru. Napadnúť ju môžu plesne, huby, riasy, či machy. Zvyšok nečistôt je zväčša ľahšie odstrániteľný
prach a piesok. Čo spôsobuje znečistenie fasády? Existuje niekoľko vedecky dokázaných faktorov, ktoré priamo ovplyvňujú znečistenie fasád. Aké to sú? Poďme sa na ne spolu pozrieť.
1. Chyby pri stavbe
Chybné prepojenia alebo chybné odvodnenie dažďov spôsobujú vlhké miesta na stene a tvorbu plesní.
2. Zeleň a tieň
Ak fasádu zakrýva veľký porast či iná budova, vzniknuté mokré plochy vyžadujú viac času na vysušenie. Táto vlhkosť podporuje tvorbu rias, húb a baktérií.
3. Krátky prevys strechy
Strecha má chrániť dom pred dažďom a následným znečistením fasády. Ak je strecha dostatočne dlhá, zamedzí vlhkosti a zamoreniu hubami.
4. Nesprávne vetranie
Pri nesprávnom vetraní vznikajú plesne tesne nad oknami. Dôvodom je vetranie okennou vetračkou, ktoré zanecháva teplý vzduch vonku, kde sa zráža a vytvára perfektný priestor rast húb.
5. Nízky sokel budovy
Pre budovy s fasádnou omietkou je potrebné dbať na to, aby bol sokel budovy dostatočne vysoký. Zabraňuje tomu, aby sa vlhkosť pôdy dostala do fasádnej omietky.
6. Počasie
Nachádzame sa v klimatickom prostredí, ktoré disponuje všetkými ročnými obdobiami. Vyskytujú sa u nás silné dažde a mierne teploty. Tvoria ideálne podmienky pre tvorbu rias, húb a baktérií.
7. Znečistenie ovzdušia
Zvýšené zaťaženie vo vidieckych oblastiach a horšia kvalita ovzdušia v mestách, podporujú rast mikroorganizmov.
8. Bežné znečistenie
V mestách je spôsobené výfukovými výparmi a špinou ciest. Na vidieku je to poľnohospodárstvo a lesníctvo, ktoré sú zdroje znečistenia všetkých druhov fasád.
9. Tepelná izolácia
Izolujeme preto, aby teplo ostalo v dome a aby sme ušetrili náklady na vykurovanie. Ak je však izolácia príliš vysoká, teplotný rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou stenou je veľký. Na povrchu dochádza ku kondenzácii.
Ako na čistenie fasády?
Očistiť fasádu si dokáže každý šikovný domáci kutil sám. Kto sa však na čistenie necíti, nájde na internete množstvo firiem, ktoré sa profesionálne venujú čisteniu fasád. Nános prachu, rias a plesní môže byť efektívne odstránený správnym tlakom vody, avšak spolu s vhodnými prostriedkami na čistenie fasády. Aby ste však predišli prípadnému nežiadúcemu alebo nedostatočnému výsledku, môžete fasádu odovzdať do rúk profesionálov. Tí vedia, aký čistič na akú špinu treba použiť tak, aby pritom nepoškodili fasádu. Zvyčajne tiež poskytujú záruku na dielo a to sa oplatí využiť. Každý profesionál Vám tiež potvrdí, že čistenie bez impregnácie fasády má len veľmi obmedzený význam a častokrát je takéto čistenie bez impregnovania kontraproduktívne. Čistením totiž vznikajú mikrotrhliny, ktoré ak sa včas nezaimpregnujú, vytvárajú vhodné prostredie pre rast plesní a tak vyčistená fasáda môže už za krátky čas vyzerať horšie ako pred očistou.
Aké prostriedky sú na čistenie a impregnáciu fasády
najlepšie?
Na trhu dnes nájdete rôzne prostriedky na čistenie. Niektoré sú na báze agresívnej kyslej či zásaditej chémie, iné priateľskejšie k životnému prostrediu aj zdraviu človeka. Dôležité pri výbere je zohľadniť farbu vašej fasády, pretože niektoré čistiace prostriedky obsahujú agresívne látky, ktoré môžu poškodiť aj pôvodnú farbu fasády.
V našej ponuke nájdete napríklad Isokor Facade, ktorý je vyrobený iba z prírodných látok a je tak zdravotne nezávadný a šetrný k prírode. Zároveň nepoškodzuje pôvodnú farbu fasády, keďže neobsahuje bielidlá. V druhej fáze je potrebné fasádu zaimpregnovať. Pri impregnácii, či už prostredníctvom profesionálnej firmy alebo svojpomocne, je veľmi dobré dbať na kvalitu používaného prostriedku, ako aj na jeho správne nanesenie. Cenový rozdiel medzi kvalitnou impregnáciou a lacným prostriedkom s krátkou životnosťou je zvyčajne zanedbateľný v porovnaní s cenou práce a prenájmu lešenia. Ak stojí kvalitná impregnácia so zárukou 8-10 rokov 1,50 až 2 eurá na meter štvorcový a krátkodobá impregnácia okolo jedného eura, je dobré zvážiť, kedy najbližšie chceme celý proces čistenia a impregnácie opakovať a koľko ušetríme použitím kvalitného prípravku. Je preto dobré poradiť sa s odborníkom, ktorý má v tejto oblasti skúsenosti. Z dlhodobého hľadiska Vám jedna krátka porada s odborníkom môže ušetriť stovky až tisíce eur. U nás v Isokore sa sústredíme na špičkovú kvalitu ochrany fasády. Prostriedok Isokor SW, ktorý má impregnačný a ochranný účinok, pričom nemení vzhľad podkladu, vydrží na fasáde účinkovať viac ako 10 rokov. Po nanesení na povrchu vytvorí voľným okom neviditeľnú vrstvu, ktorá odpudzuje vodu a nečistoty a nezabraňuje prechodu pár. Druhá možnosť je Isokor SW EKO, s veľmi silnou a trvácnou impregnačnou účinnosťou a životnosťou takisto cez 10 rokov. Po nanesení na povrchu rovnako tvorí neviditeľnú vrstvu odpudzujúcu nečistoty a vodu, ktorá nezabráni prechodu pary a teda povrch naďalej voľne dýcha.
Isokor – Nanotechnológia inšpirovaná prírodou